Barış Manço Kimdir – Neden Öldü?Uzun saçları, kendine has tavırları, parmaklarında ki yüzükleri ile 7’den 70’e herkesin sevdiği adamdı Barış Manço. Hayatı, eserleri ve yaşadıkları ile hepimizin hayatına dokunan büyük ustanın 21. ölüm yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

barış manço uzun saçlı hali
Barış Manço

Barış Manço’nun Hayatı

2 Ocak 1943 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi. Müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesindeyken olmuştu. Daha sonra Şişli Terakki Lisesine geçiş yapıp eğitimini orada tamamladı. Ardından yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisin’de tamamlayan usta sanatçımız 200’ün üzerinde şarkı yazdı. Bu şarkıları ona on iki altın ödül, bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Şarkıları Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrildi, kendisi ve başka sanatçılar tarafından da seslendirildi. Gerek yurt içi, gerek yurt dışında sayısız konserler verdi.

Kendisine Barış Ağabey, Uzun Saçlı Dev Adam, Barış Çelebi gibi isimler veriliyordu. O sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın sevgilisiydi.

Türkiye’de rock müziğin öncülerinden olan Barış Manço, Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi ve Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılı sanatçılarındandı. Adam olacak çocuk programıyla tüm çocukların barış abisi oldu.

Baış mançonun düşünürken fotoğrafı
Barış Manço

Barış Manço’nun Ödülleri

1970 : Altın Plak Ödülü (Ağlama Değmez Hayat)
1970 : Platin Plak Ödülü (Dağlar Dağlar)
1970 : Hey Dergisi Yılın Bestesi Ödülü (Dağlar Dağlar)
1970 : Hey Dergisi Yılın Düzenlemesi Ödülü (Derule)
1970 : Hey Dergisi Yılın Erkek Sanatçısı Ödülü (Barış Manço)
1973 : Hey Dergisi Yılın Erkek Sanatçısı Ödülü (Barış Manço)
1973 : Hey Dergisi Yılın Topluluğu Ödülü (Kurtalan Ekspres)
1973 : Hey Dergisi Yılın Düzenlemesi Ödülü (Hey Koca Topçu)
1974 : Hey Dergisi Yılın Topluluğu Ödülü (Kurtalan Ekspres)
1979 : Hey Dergisi Yılın Erkek Sanatçısı Ödülü (Barış Manço)
1979 : Hey Dergisi Yılın Albümü Ödülü (Yeni Bir Gün)
1980 : Altın Orfe Altın Madalya Ödülü (Nick The Chopper)
1983 : Hey Dergisi Yılın Erkek Sanatçısı Ödülü (Barış Manço)
1987 : “Kültür Elçisi” Ünvanı, Belçika
1991 : Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Ünvanı, Ankara/Türkiye
1991 : Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora, Ankara/Türkiye
1991 : Soka Üniversitesi Uluslararasi Kültür ve Barış Ödülü, Tokyo/Japonya
1992 : Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Brüksel/Belçika
1992 : Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Paris/Fransa
1994 : Kocaeli Üniversitesi Barış Diploması, Kocaeli/Türkiye
1995 : Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Türkmen Vatandaşlığı, Aşkabat/Türkmenistan
1995 : Pamukkale Üniversitesi Onursal Doktora, Denizli/Türkiye
1995 : Min-On Vakfı Yüksek Şeref Madalyası, Tokyo/Japonya
1997 : Hürriyet Altın Kelebek TV Yıldızları En İyi Çocuk Programı Ödülü (7’den 77’ye Adam Olacak Çocuk)
1997 : Liege Prensliği Onursal Hemşerilik Beratı, Liege/Belçika

Barış Manço’nun Hiç Bilinmeyen Evliliği

BARIŞ MANÇO VE il eşi MARİE CLAUDE nikah fotoğrafı
Barış Manço ve Marie Claude

Barış Manço’nun hiç bilinmeyen evliliği 31 Ocak 1970 yılında Belçika’nın Liege kentinde Belçikalı bir fotomodel olan Marie Claude ile gerçekleşti. Barış Manço dededen kalma 175 yıllık, üzeri gümüş işlemeli mor bir kaftan tercih ettiği nikahında, eşi Marie Claude gelinlik giymek yerine turkuaz işlemeli siyah gelinliği üzerine, yörüklere has bir gelin tacı tercih etmişti

Üç yıl aynı evi paylaşan Barış Manço ve Marie Claude, nikahları kıyıldıktan sonra üç günlük kısa bir balayından sonra işlerine dönmeye karar vermişlerdi. Yeni bir plak doldurmak için Londra’ya giden Barış Manço ve yeni bir kampanya için İstanbul’a gelen Marie zamanlarını işlerini yaparak geçirmeye başlamışlardı.

“Birbirimizle anlaşamayacağımızı anladık. Sanıyorum, ayrılık ikimiz için de daha iyi olacak” diyen Barış Manço sadece 40 gün süren evliliklerini bitirme kararını bu şekilde açıkladı. Masal gibi başlayan ilişkileri 6 ay süren boşanma serüveniyle 16 Temmuz 1970 yılında son buldu.

Barış Manço İlk Görüşte Aşık Oldu

Birgün Barış ablasına gitmişti. Kapı çaldı gelen komşularının kızı Lale hanımdı. Ablasının ev telefonunu kullanmak istiyordu. Sanki hayat o mükemmel gözleri gördüğünde Barış için durmuştu. Telefonu kullanmak isteyen Lale Hanım’a “Eğer benimle evlenirsen kullanabilirsin” dedi. “Neden olmasın” yanıtından sonra gözlerinin içi gülen bu genç ve güzel hanımın hayatının kadınını olduğunu anladı. Daha ilk görüşmelerinde evlilik teklifi ettiği eşi ile 18 Temmuz 1978 yılında hayatlarını birleştirdi. İkisi de şarkıları çok seviyordu ve nikah şekeri yerine Lale Manço ile birlikte doldurdukları plakları misafirlerine hediye etti. İşin ilginç tarafı plağın A yüzünde birbirlerini seven bir çiftin aşklarını dile getirdikten sonra kavga ettikleri bir konuşma, İkinci yüzünde ise Barış Manço’nun kendi deyimiyle “kendi mutluluk öykülerini anlatacakları” bir parça bulunuyordu. 2 erkek evlatları oldu ve dillere destan mükemmel evlilikleri.

lale manço ve barış mançok nikah fotoğrafı
Lale Manço ve Barış Manço

Bir önceki yazımız Frida Kahlo’nun Hayatını okumak için tıklayınız.

Oğullarımın isimleri doğdukları gün aklıma geldi. Belki de doğunun ve batının barış içinde olmasından dolayı bu isimleri koymuşumdur.

Barış Manço
barış manço oğulları doğukan ve batıkan manço ile

Bu büyük aşkın kahramanları birbirlerini ilk günden son güne kadar deliler gibi sevdiler sayısız hatıra biriktirdikleri ömürlerini sadece ölüm ayırabildi.

Barış Manço Neden Öldü?

”Bir gün ölürsem, öldüğüm günü değil, doğduğum günü hatırlayın” diyen bir adam.. 1 şubat 1999 yılında evinde kalp krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırıldı ama maalesef tüm müdahalelere rağmen hayata gözlerini yumdu.

Barış Manço ve ölüm asla yan yana gelmeyecek ikiliydi.

31 Ocak gecesi evinde fenalaşmıştı. Kıymetli evladı Doğukan Manço o gece olanları şu sözleriyle anlatıyordu.

Babamı pek çok kez hastaneye kaldırmıştık o yüzden alışkındım. Ama o gün babamın hastanede olduğunu öğrendiğimde ilk kez panik oldum. Hastanede yoğun bakımda olduğunu söylediklerinde aslında iş işten geçmişti’. Babamı kaybettiğimi Doktor, ‘Bazı şeyleri açıklamak çok zordur Doğukan’ dediği an anladım. 17 yaşında ki ben 70 yaşında ki bir adam haline geldim. Annem yıkılmasın diye ağlayamadım. Babamın yanına gittim. Saçlarını okşadım, yanağını, ellerini öptüm. Buz gibiydi o an öldüğünü anladım”.

Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi? yaz dostum selam almayana yiğit denir mi? yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için, yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?

Ölüm haberini aldığım da arkadaşımın evindeydim. Televizyon da şarkıları çalınıyor, haber sitelerinde “UNUTMAYACAĞIZ” yazıyordu. O gün o kadar çok üzülüp ağlamıştım ki kendi canımdan birini kaybetmiş gibiydim.

Instagram hesabı için link’e tıklayınız.

Barış Manço’nun meşhur şarkılarının hangi filmlerde kullanıldığı görmek için link’e tıklayınız. https://www.imdb.com/filmosearch/?role=nm0541534

Biz seni unutmadık Barış abi ne güzel şarkılarını, ne eserlerini, ne senin gibi çocukla çocuk olan birini, bizleri “Adam Olacak Çocuk” diye tanımlamalarını..

Ölümünün 21. yılında seni Saygı ve Özlemle anıyoruz.

barış manço bizim iller sensiz
2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İlginizi çekebilir
Devamını oku

Neşet Ertaş Kimdir?

1 Ocak 1938 yılında Kırşehir’de dünyaya gözlerini açtı Neşet Ertaş. Halk ozanı ve Türk Halk Sanatçısıydı. Babası Muharrem…
Devamını oku

Malcolm X Kimdir?

Malcolm 19 Mayıs 1925 yılında Earl Little ve Louise Norton Little’ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Omaha’da dünyaya gözlerini açtı.…