Cem Karaca Hayatı ve ŞarkılarıBir gün belki hayattan geçmişteki günlerden bir teselli ararsın bak o zaman resmime.
8 Şubat 2004′ te aramızdan ayrılan Cem Karaca saygı ve özlemle anıyoruz.

Cem Karaca Kimdir?

5 Nisan 1945’te, İstanbul’da dünyaya gelen Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu ve Anadolu rock türünün kurucularındandır. Ç lopem Karaca bir çok grupta yer almış, kurucusu ve yöneticisi olmuş, şarkılar yazmış ve oyunculuk yapmıştır.

Çocukluğu ve Ailesi

cem karaca bebekliği annesi ve babası
Toto ve Mehmet Karaca

Türk opera ve tiyatro sanatçısı Ermeni asıllı Toto Karaca(İrma Felegyan) ve Türk tiyatro oyuncusu Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca‘nın oğluydu. Sanatçı bir aileyle büyüdü müziğe doğuştan yatkınlığı ve hayranlığı olan bir sanatçıydı. Annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın piyano notalarını öğretmesi ile müzikle ilk defa tanışmıştı. Sesini ise ilk olarak annesi Toto Karaca farketti. Robert Lisesinde okurken kız arkadaşlarını etkilemek için o zamanın en popüleri olan rock müziğe ilgi duyup, rock starlarının şarkılarını söylüyordu.

Müzik Kariyeri

1962 yılında spor kulübünde ki arkadaşlarının ısrarı üzerine şarkılar söyledi. Neden bir grup kurmayalım diye düşünüp 1963’te arkadaşları ile “Dinamikler” adından bir grup kurdu. Babası sahneye çıkmasını, konser vermesini asla onaylamıyordu hatta ilk konserinde bir kaç adam tutarak konser sırasın da yuhalatmıştı. Ama bu Cem’i asla caydırmaya yetmedi hatta daha da teşvik etmişti. Grupları kapansa da yeni bir grup kurarak Elvis Presley gibi ünlü rock and roll klasiklerini insanlara sevdirmeyi hedefliyordu. 1965’te “Cem Karaca ve Jaguarlar” adlı grubuyla Altın Mikrofon yarışmasına başvurdu ancak ön elemeyi bile geçemediler.

cem karaca konser görüntüsü
Cem Karaca Konser

Apaşlar Dönemi

Şubat 1967’de gitarist Mehmet Soyarslan’ın kurduğu Apaşlar grubu ile tanıştı. Altın Mikrofon yarışmasına tekrar katıldılar. Erzumrulu Emrah’ ın şiirine yapılmış bir Karaca bestesi olan Emrah şarkısı ile ikinci geldiler. Ancak halk birinciden daha çok ilgi gösterdiler. 1968′ de Almanya’ya gidip Ferdy Klein Orkestrası ile 45’likler kaydetti. Alanya’da konserler devam ederken, Soyarslan şarkısı “Resimdeki Gözyaşları”, Karaca’nın Emrah’tan sonraki ikinci hit parçası oldu. Bu plak sonrası büyük bir Türkiye turnesi oldu. Ayrıca yurt dışına açılmak için İngilizce bir 45’lik kaydedildi. Bunlar Resimdeki Gözyaşları ve Emrah’ın İngilizce versiyonlarıydı. 1969 yılında anlaşmazlıklardan dolayı grup ayrılma kararı aldı. Grubun bateristi Hüseyin Sultanoğlu’nu kendi grubu Kardaşlar’a aldı.

Kardaşlar dönemi

Apaşların bas gitaristi ile kurdukları Kardaşlar grubu Almanya’da kayıt yapmaya karar verdi ancak çıkan bir salgın yüzünden Cem Karaca dışında kimse gidemedi. Tek başına Köln’de hayatını sürdüren Karaca geçim sıkıntısı çekmemek için burada kendi besteleri ve Anadolu türkülerini kaydetti. 4 tane 45’lik yaptı ve yayınlandı. 1971’de Karaca’nın Trabzon’da verdiği bir konserde patlayan 3 bomba ile 30 kişi yaralandı. 1971 yılında Hey dergisi tarafından “En iyi erkek şarkıcı” ödülüne laik görüldü. Hey’in turnesine katıldı. Ancak Kardaşlar gitaristi Seyhan ile anlaşamamaya başladı ve Kardaşlar ile yollarını ayırdı.

Edirdahan Dönemi

Cem Karaca, bir çok grupla çalışıp dağıldıktan sonra Kurtalan Ekspres’ten olmak üzere bir müzik grubu kurdu. Grubun adını Türkiye’nin iki ucu olan Edirne ve Ardahan’dan esinlenerek Edirdahan koydu. 1979’da gruptaki isimlerin eski gruplarına dönmesi üzerine dağıldı. Almanya’ya taşındığı dönem de Cem Karaca uzun yıllar sonra ilk kez yanında bir grup olmadan solo olarak çalışmaya başladı. Nazım Hikmet’in şarkılarından oluşan besteleri yayınladı. Aynı zaman da bu dönemde Avrupa turnesine başlamıştı. Kısa bir süre sonra babası Mehmet Karaca’yı kaybetti. Cem Karaca, babasının cenaze törenine katılamadı.

Almanya Yılları

Mart 1980’de Sıkıyönetim Mahkemesinde Karaca’nın “1 Mayıs” plağı “komünizm propagandası” nedeni ile yargılanmaya başladı. 12 Eylül sonrası sıkı yönetim mahkemesi yurda dönmesi için Cem Karaca’ya istekte bulundu, ancak Türkiye’ye dönmeyeceğini belirtti ve 6 Ocak 1983’te Yılmaz Güney ile aynı gün Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Türkiye’ye Dönüş

1985’te Karaca, arkadaşı Mehmet Barı aracılığıyla Başbakan Turgut Özal ile görüşerek, ülkeye geri dönme isteğini bildirdi ve Münih’e gelen Özal ile konuştu. Özal’ın olumlu yanıt vermesi ile hukuki işlemler başlatıldı. Yıl sonunda vatandaşlıktan çıkarılmasına sebep olan davadan beraat etti. 1987’de de hakkında verilen gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı. 29 Haziran 1987’de Cem Karaca, Türkiye’ye döndü. Aynı yıl  o senenin en çok satan albümlerinden “Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar” albümünü çıkardı. Senenin en çok satan albümleri arasına girdi. 1988’de bu albümü Töre takip etti. Bu albüm sonrası yasaklı olduğu TRT ekranlarına da çıkmaya başladı.

Aldığı Ödüller

Film ve dizileri

 • Kralların Öfkesi (1970) “Murat Soydan ve Cem Karaca’nın başrol oynağını ilk film”
 • Kahpe Bizans (1999)
 • Avcı (2001) TV dizisi
 • Yeni Hayat (2001)

Ödülleri

100’ün üzerinde plaket ve ödüllerden bazıları;

 • 1967: Altın Mikrofon yarışması: Emrah adlı eserin bestesi ile birincilik ödülü. (Cem Karaca ve Apaşlar)
 • 1971: Hey dergisi: Dadaloğlu ile birincilik ödülü. (Cem Karaca ve Kardaşlar)
 • 1972: Hey Yılın Müzik Oskarları: “Yılın Erkek Sanatçısı”
 • 1974: Hey dergisi: “Yılın Bestesi” – Namus Belası
 • 1974: Demokrat İzmir: “Yılın Plağı” – Namus Belası (Cem Karaca ve Moğollar)
 • 1975: Hey Yılın Müzik Oskarları: “Yılın Erkek Sanatçısı”
 • 1975: Altın Kelebek: Türk Batı Müziğinde “Yılın Erkek Şarkıcısı” ödülü
 • 1975: Ses dergisi: “Yılın Batı Müziği Sanatçısı”
 • 1976: TGS İzmir Basın: “Yılın Erkek Sanatçısı”
 • 1976: TGS İzmir Basın: “Başarılı Plak” – Kavga (Cem Karaca ve Dervişan)
 • 1977: TGS İzmir Basın: “Yılın Topluluğu” – Dervişan
 • 1977: TGS İzmir Basın: “Yılın Erkek Sanatçısı”
 • 1990: 4. Altın Güvercin şarkı yarışması: “Yorumcu ödülü” – Kahya Yahya
 • 1990: 4. Altın Güvercin” şarkı yarışması: “Söz Yazarı Ödülü” – Kahya Yahya
 • 1993: Raks, Popsav ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği “Türk Pop Müziğinde 35 Yıl”: “Yılın bestesi ödülü” – Namus Belası
 • 1995: Bahçelievler Belediyesi: Basın ödülü
 • 1999: Avrupa Gençlik Festivali “Kuzey Yıldız”
 • 2000: Gazeteci ve Yazarlar Vakfı: Çeyrek asrı aşan gurur tablosu
 • 2001: Burç FM: Onur Ödülü

Cem Karaca Unutulmaz Şarkıları

 1. Kazak Abdal (Eşeği Saldım Çayıra)
 2. Sevda Kuşun Kanadında
 3. Tamirci Çırağı
 4. Mavi Liman
 5. Hep Kahır
 6. Islak Islak
 7. Raptiye Rap Rap
 8. Bindik Bir Alamete Gidiyoz Kıyamete
 9. Odam Kireç Tutmuyor
 10. Sen de Başını Alıp Gitme
 11. Ömrüm
 12. Sakın Dönme
 13. Ölüm
 14. Bu Biçim
 15. Bu Son Olsun
 16. Herkes Gibisin

  ve daha sayısız şarkıları…

Özel Hayatı

Cem Karaca İlk Evliği Semra Özgür

1965’te ilk evliliğini annesi gibi tiyatro sanatçısı Semra Özgür ile yaptı. Evlendikten üç gün sonra askere gitti. Ancak bu evliliği çok uzun sürmeden ayrıldılar. Daha sonra Cem Karaca iki evlilik daha yaptıktan sonra dördüncü evliliğini yine ilk eşi Semra hanımla yaptı.

Cem Karaca İkinci Evliği Meriç Başaran

meriç başaran ile evlliği
Cem Karaca ve Meriç Başaran

1968’in sonunda Cem Karaca yine bir tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile bir ilişki yaşamaya başladı. Ekim 1968’de ikinci evliliğini Meriç Başaran ile yaptı. 2 yıl süren evliliklerinde sanat dünyasının en mutlu çifti olarak adlarından söz ettiriyorlardı. Ancak birden bire boşanmaya karar verdiler. Meriç Başaran dan boşandıktan sonra bile bir süre birlikte yaşamaya devam ettiler.

Cem Karaca Üçüncü Evliliği Feride Balkan

üçüncü evliliği feride balkan düğün fotoğrafı
Feride Balkan ve Cem Karaca

21 Ağustos 1972’de yılında Cem üçüncü evliliğini Feride Balkan ile yaptı. 1976’da çiftin oğulları Emrah Karaca dünyaya geldi. Cem Karaca’nın Almanya’da zorunlu yaşamasından solayı huzursuzluklar olan evlilikleri bitirme kararı aldılar.

Cem Karaca Son Evliliği İlkim Erkan

Son evliliğini, konservatuvar mezunu olan yüreği güzel kadın İlkim Erkan ile yaptı. Güzel bir birliktelik dillere destan aşkları vardı. Cem bey, İlkim hanıma sevgisini, aşkını sözleriyle,düşünceleriyle her zaman anlatıyordu. Onların bu güzel yuvasını ölüm ayırdı. Ne anısı bitti o güzel günlerin, ne gerçekliği. Yüreği güzel adam, kalbinin tek sahibi olan kadının kollarında son nefesini verdi.

cem karaca son eşi ilkim erkan
Cem Karaca İlkim Erkan

Barış Manço’nun hayatını okudunuz mu?

Cem Karaca Ölümü

8 Şubat 2004 sabahında, solunum ve kalp yetmezliğine bağlı olarak ağır kalp krizi geçirdi, tüm müdahalelere rağmen kaldırıldığı Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde 58 yaşında hayata gözlerini yumdu. 9 Şubat 2004’te ikindi vaktinde Üsküdar Seyyit Ahmet Deresi Camii’nde cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda babası ile aynı mezara defnedildi. Saygı ve özlemle…

cem karaca sözleri

2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İlginizi çekebilir
Devamını oku

Neşet Ertaş Kimdir?

1 Ocak 1938 yılında Kırşehir’de dünyaya gözlerini açtı Neşet Ertaş. Halk ozanı ve Türk Halk Sanatçısıydı. Babası Muharrem…
Devamını oku

Malcolm X Kimdir?

Malcolm 19 Mayıs 1925 yılında Earl Little ve Louise Norton Little’ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Omaha’da dünyaya gözlerini açtı.…