Lightroom Presets 3 Kolay Adımda yükleme

Lightroom Presets 3 Kolay Adımda yükleme


Adobe Lightroom Nedir?

Bu yazımızda Lightroom presets yükleme işlemini öğreneceğiz. Adobe Lightroom, bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi, dijital fotoğrafçılıkta belirli ayarları yapmak için en sevilen, popüler uygulamalardan birisidir. Kapsamlı ışık ayarı, renk düzeltme, kırpma, lens düzeltme ve görüntüleri fotoğrafçının anlatmak istediğini nasıl vurgulaması gerekiyorsa, bunu en iyi şekilde yapmasına imkan veren, standartları belirleyen eski, güçlü bir program.

Lightroom Presets Nedir ?

Presets (Ön ayar), kullandığınız programda kaydedilmiş olan bazı parametreler veya ayarlardır. Dijital görüntü dünyasında, kullanılan programların çoğunda mevcuttur. Fotoğraflarınızı düzenlemek, üzerilerinde bazı ayarlar yapmak için harcanan zamanı, her bir fotoğraf için ayrı ayrı düşündüğümüzde, ortaya çıkan tabloda çok fazla zaman alacağı hepimizin malumudur. Çoğu fotoğrafçı ne istediğini bilen ve bunu nasıl yapacağını bildikleri bir noktaya gelirler. İşte bu durumda, bir kere yap hep kullan veya yapılacak işlemlere sıfırdan başlamamak için ön ayarlar kullanılmaktadır.

Bu nedenle, sadece kendi düzenlediğimiz ön ayarları değil, fotoğrafçılıkta tercih edilen bazı ayarların, parametre kümelerini de kendi sistemimize nasıl dahil edeceğimizi öğrenmeliyiz. Ön ayarlar, iş akışında kullanışlı olurlar ve bir stil koleksiyonuyla tutarlı bir görüntü sağlarlar.

Lightroom CC’ye Lightroom Presets Nasıl Yüklenir ?

Lightroom’a dışarıdan ayar yüklemek için öncelikle ‘.xmp’ dosyalarını içeri aktarmalıyız. Bu dosyaları açmak için çift tıklarsanız eğer, kodlardan oluşan uzun bir metin dosyası ile karşılaşırsınız. Önce Lightroom CC’yi açıp içeriye aktarma işlemini yapmamız gerekiyor.

1. Presets Dosyasını Bulma ve İçe Aktarma

Ana menüde File‘ı, ardından Import Profiles & Presets‘ tıklayın. Bu, dosya dizini penceresini açacaktır. Oradan, .xmp Hazır Ayar dosyanızı bulun ve İçe Aktar’ı tıklayın .

Lightroom içerisine presets nasıl import edilir. Import Profiles & Presets
Ön ayarları içeri aktarmak

2. Lightroom Presets Menüsünü Açın

Dosyanızı içe aktardıktan sonra Lightroom normal fotoğraf görünümüne geri dönecektir. Yüklediğiniz hazır ayarlara veya içinde dahili olarak gelen ayarlara ulaşmak için Presets ( Ön ayarlar ) menüsü açmak gereklidir.

Lightroom Presets penceresini açmak için Ctrl + Shift + 1 tuşlarına basabilir veya Window > Panels > Presets menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu sayede Ön ayar menüsünün genişletilmiş haline kolaylıkla ulaşacaksınız. Burada Lightroom CC ile birlikte gelen Color , Creative ve B&W gibi standart Ön Ayarları da bulacaksınız.

Hazır ayarların altında, kendi hazırladığınız veya dışarıdan aktardığınız hazır ayarlara ulaşacaksınız. bazen isimleri sizin için anlamsız olabilir, bu yüzden onları daha açıklayıcı bir şey olarak yeniden adlandıralım. Grubu yeniden adlandırmak için, adına sağ tıklayın ( veya dizüstü bilgisayarda iki parmağınızla tıklayın) ve Rename‘e tıklayarak yeni bir tane isim verin.

Lightroom Presets Menüsü açma. Kısa yolları. stok fotoğraf
Kişisel Ön ayarlar

3. Lightroom Presets Önizleme

Lightroom Presets önizlemeleri çok kolay. Fare imlecini tek tek Presets üzerine getirerek, ister kendi ön ayarlarınızı ister dışarıdan yüklediğiniz ayarları, onaylamak zorunda kalmadan ve yaptıklarınızı geri alma işlemine ihtiyaç duymadan önizleyin. Bunu yapmak için Grupları genişletmeniz gerekir. Bu listeleri genişletmek için Grup adının yanındaki sağa bakan oku tıklayın.

Lightroom Presets Önizleme nasıl yapılır.
Ön ayarlar arasında gezinme

Lightroom Presets Lightroom’un Eski Sürümlerine Yükleme

Ben şu anda Lightroom’un son sürümünü kullanıyorum, bu sebeple siz okuyuculara yardımcı olabilmek için, eski sürüm hakkında da bilgi vermek istedim fakat burada ki bilgiler ve görseller farklı sitelerden alınan bilgilerin özetlenmiş halidir.

Hala Lightroom’un eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız (sürüm 4, 5, 6, Lightroom CC 2017 veya Lightroom Classic gibi) sorun değil. Presets içe aktarmak da biraz farklı olsa da kolaydır.

Lightroom sürümünüzü açın ve Tercihler’i açmak için Command +, (virgül tuşu) tuşuna basın , ardından üst kısımdaki Hazır Ayarlar sekmesini tıklayın. Veya ana menüde Lightroom , ardından Tercihler > Presets tıklayın.

Lightroom Presets Lightroom'un Eski Sürümlerine Yükleme
Eski sürüm Lightroom ayarları

Bu, Lightroom Classic’inizin (bu durumda sürüm) ön ayarlarının kaydedildiği klasörü açacaktır. Ayarlar klasörü vurgulanmalıdır ki o klasör açılabilsin.

Şimdi, içe aktarmak istediğiniz Hazır Ayarları bulun, belki de bir web sitesinden indirdiyseniz İndirilenler klasörünüzde bulun ve Ayarlar klasörüne sürükleyin.

Lightroom içerisine presets nasıl yüklenir. Ücretsiz görsel indir. Ücretsiz Stok fotoğraf.

Lightroom Classic’e geri dönün ve programdan çıkın. Lightroom Classic’i yeniden açtığınızda ön ayarlarınız yüklenir.  Quick Develop altındaki pencerenin sağ tarafındaki Düzenleme kontrol paneline bakarak bunları bulun.

Saved Preset açılır menüsünü tıklayın ve fareyle  User Presets ‘in üzerine gelin . Burada Ayarlar klasörüne taşıdığınız Önayarları göreceksiniz.

Lightroom içerisine presets nasıl yüklenir. Ücretsiz görsel indir. Ücretsiz Stok fotoğraf.
ESKİ SÜRÜM LİGHTROOM AYARLARI

Yazımızda kullanılan görsel Smuldur isimli fotoğrafçımıza aittir. Fotoğraf Linki: Ücretsiz İndir

Ücretsiz deneme sürümü için tıklayın.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir