Rengarenk Kadın Frida Kahlo Biyografisi“Bir ressam olarak dünyaya geldim” diyen bir kadın düşünün acının en kötüsünü yaşamış, defalarca ölümle burun buruna gelmiş, delicesine aşık olmuş, terk edilmiş, aldatılmış, cesur ve güçlü bir kadın Frida Kahlo.

Frida Kahlo’yu sayfalarca yazsam da ne yaşadığı hayatı, ne de hissettiği duygularını anlatabilirim sizlere.

Frida KahloKimdir?

Frida Kahlo 6 Temmuz 1907’de Meksika’da, Alman-Yahudi bir fotoğrafçı baba ve Hintli-İspanyol bir annenin dört kız çocuğundan üçüncüsü olarak doğdu. Ona “Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon” adını verdiler. Frida Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 yılını doğum yılı ilan etti daha sonra. Çünkü, Meksikayla birlikte oda yeniden doğmuş olmayı dinliyordu. Frida Kahlo doğduktan kısa bir zaman sonra annesi rahatsızlanıp ona süt veremez hale geldiğinde onu Kızılderili bir kadın emzirdi. Bu durum ne kadar sıradan olsa da Frida yıllar sonra yaptığı resimlerinden birini Kızılderili süt annesinin Meksikalı yönünü vurgulayan bir resim çizerek ona ithaf etti. Annesini nazik, zeki, sevecen, yeri geldiğinde gaddar bir o kadar da dindar olarak görse de Frida’nın gerçek aşkı babasıydı. Yazdığı günlüklerin de babasını her zaman hayran olduğu bir figür olarak anlattı çünkü ne zaman bir derdi, sıkıntısı olsa ilk yanına koşan babasıydı. Onun şefkatli kolları her zaman bir sığınma yeriydi Frida için.

frida kahlo çocukluk fotoğrafı
Frida Çocukluğu

Tahta Bacak Frida Kahlo

Frida Kahlo 6 yaşında çocuk felci geçirmişti. O yaşlarda ki çocuklar bu hastalığa yakalandığın da solunum yetmezliğinden ölürken Frida, babasının motivasyonun her zaman yanında olmasıyla sadece sağ bacağında ki incelme ile kurtulmuştu. Ancak dışarıdan, diğer bacağından bariz belli olan incelmesiyle ona “Tahta bacak Frida Kahlo ” denmeye başladı.

Giydiği uzun elbiseler ve eteklerle bu görüntüsünü gizlese de içten içe üzülmesi kimsenin gözünden kaçmıyordu.

Erkek Çocuğu Frida Kahlo

Sevgili babasının içten içe erkek çocuğuna hasretini bildiği için ve geçirdiği çocuk felcinin yansımalarıyla bir erkek çocuğu gibi giyinen Frida Kahlo onlar gibi davrandı hatta okulun da bile her zaman erkek arkadaşlarıyla oynuyor, çoğunlukla onlarla arkadaşlık kuruyordu.. Her ne kadar keskin görüşleri, erkeksi tavırları olsa da annesinin naif yönünü de almıştı.

Frida KahloÜniversite Yılları

Yıllar boyu mücadele ettiği hastalığının zorluğunu çeken Frida Kahlo, tıp okumaya karar vermişti. Her zaman çabalayan, asla pes etmeyen, yoluna ne çıkarsa çıksın durdurulmayan Frida Kahlo elbette bu bölümden başkasını okuyamazdı. Meksika’ da Ulusal Hazırlık Okulu Tıp Eğitimi Bölümü’ne kabul edilen ilk kız öğrencilerinden biri olmuştu.

Frida Kahlo kendini sanata, edebiyata vermiş ve bu konu da kendini çok güzel geliştirmişti. İleride Meksika’nın önemli isimleri arasın da olacak olan Alejandro Gomez Arias, Alfonso Villa ve Jose Gomez Robleda Frida’nın okul arkadaşlarıydı.

Felaketi Getiren Kaza

Frida Kahlo ve erkek arkadaşı Alejandro Gomez Arias, 17 Eylül 1925 sabahı bindikleri otobüsün tramvaya çarpmasıyla bir çok kişinin hayatını kaybettiği o kazada yer aldı. Frida Kahlo nun ağır yaralı kurtarıldığı kaza da karnından içeriye giren metal çubuk, kalçasından bel omurgalarını zedeleyerek dışarı çıkmıştı. Hastaneye götürüldüğün de omurgasında, köprücük kemiğin de ve iki kaburgasında da sayısız kırıkların olduğu anlaşıldı. Sağ bacağı 11 yerinden kırılmış, sol omuzu yerinden çıkmış ve leğen kemiği üç yerinden kırılmıştı.

Frida Kahlo’nun yaşaması imkansızdı ancak o “Anka Kuşu” gibi küllerinden yeniden doğmayı başardı. 1 Ay hastane de kalıp sayısız ameliyattan sonra yatalak bir hasta olarak kabul edilip evine gönderildi. Daha sonra ki süreci doktorlar, hastane ve evi arasında acı veren korseler içinde geçti.

Frida Kahlo Babası İflas Eşiğinde

Frida Kahlo’nun hastalığı karşısında babası çok zorluk çekiyordu. İşleri kötüye gitmeye başladı sara nöbetleri her zamankinden daha çok olmaya başladı. Bakım masraflarını karşılamak için elinde avucunda ne varsa satmaya başladı. Evlerinde ki piyanosu ve kitapları dışında tüm değerli eşyaları sattı. Ancak Frida için güçlü kalmak zorundaydı. Frida Kahlo çektiği acıları babasına belli etmemeye çalışarak elinden gelen tek şeyi yapıyordu. Babası onun bu hayata bağlanmasını sağlayan tek çaresiydi.

Frida Kahlo'nun tekerlekli sandalyedeki fotoğrafı
Frida Kahlo Tekerlekli Sandalyede

Frida Kahlo Acı ve Çaresizlikle Yüzleşti

Annesi Frida Kahlo’nun kendisinden vazgeçmemesi, hayata yeniden bağlanması için ilginç bir yöntem bulup yattığı odanın tavanına kocaman bir ayna yaptırdı. İlk tepkisi öyle vazgeçmişlik, öyle çaresizlikti ki gördüğü korkunç manzara karşısında donup kalsa da daha sonrasın da her gün gördüğü bu bedeni resmetmek oldu. Gördüğü beden kendinden uzak aynı zaman da bir o kadar da yakındı.

frida kahlo yatakta resim çizerken
Frida Kahlo

Her Resimle Frida Kahlo İyileşiyordu

Frida Kahlo yattığı yerde elinde kalemi, kağıdıyla çizebildiği kadar resim çizdi. Annesinin sürekli cesaretlendirdiği Frida artık ağrılarını hissetmiyor zorluğa bu şeklde karşı geliyordu.

Frida Kahlo çizdiği ilk portresini ilk aşkı Alejandro’ya hediye etti Ancak ilk gerçek aşkım dediği genç adam onu terk edip gitti. O kadar acının üzerine ilk aşkının acısını da ekleyerek daha da güçlendi. Yaptığı her portreyle, renklerle, motiflerle yeniden doğdu.

Frida KahloAşk Hayatı

Büyük Aşkı Diego Rivera

Yeniden yürümeye başlayan Frida Kahlo artık sanata hayatında daha çok yer vererek davetlere katılmaya başladı. Sanatı politikadan ayırmadan 1929′ da Meksika Komünist Partisi üyesi oldu.

Aslında aklından geçen tek şey, yaptığı resimler hakkında fikrini merak ettiği, içten içe hayran olduğu ve her zaman tanışmak istediği Meksikalı Michalangelo olarak tanınan ünlü ressam Diego Rivera’ya ulaşmaktı. Sonunda onunla tanışmayı başarıp hiç vakit kaybetmeden onu ziyaret etti.

Frida Kahlo ve Diegonun ilk karşılaşması
Diego Rivera ve FRİDA KAHLO

Diego Frida Kahlo’nun portrelerinden etkilendiğin de Frida ona çoktan aşık olmuştu. Tutkulu aşkıyla evlenmek isteyip ailesinin tüm itirazlarına rağmen 21 Ağustos 1929’da küçük bir törenle gerçekleştirdi. Düğünlerine ailesinden sadece her zaman yanımda dediği babası katıldı.

Diego Rivera gibi Frida Kahlo da solcu siyasete ömür boyu bağlılığını sürdürdü ve 1930’larda New York, Detroit ve San Francisco’da duvar resimleri yapmakla görevlendirildiği ABD’ye birkaç gezide ona eşlik etti. Frida evliliklerinin ilk yılında hamile kaldı. Ancak Diego’yla yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle bebeği aldırmak zorunda kaldı. Amerika’ya gittiklerinde de iki defa düşük yaptı. Frida, Dieogo’yu delice seviyordu, sevildiğini de biliyordu ancak başka kadınlara düşkünlüğü yüzünden her seferinde şiddetli kavgalar ediyorlardı. Fırtınalı geçen evlilikleri artık bunu taşıyamıyordu ve 1939 yılında ayrıldılar.

Büyük Aşk Yeniden

Frida ve eşi Diego ne yapsalar da kopamıyorlardı. Birbirlerine özlemleri gitgide arttı ve bir sene sonra yeniden evlendiler ve Frida Kahlo’nun çocukluğunu geçirdiği eve yerleştiler.

Frida ve büyük aşkı Diego

Frida bazen onu yalnız bırakan, bazen kendinden daha iyi resim yaptığı için kıskanan Diego’yu sevmekten asla vazgeçmedi. Onun için özeldi..

“Başlangıç Diego… Yapıcı Diego… Çocuğum Diego… Ressam Diego… Babam Diego… Oğlum Diego… Sevgilim Diego… Kocam Diego… Dostum Diego… Anam Diego… Ben Diego… Evren Diego…”

Frida, Diego’yla ikinci kez evlendiğin de sürrealist akımın öncü isimlerinden Andre Breton’un verdiği destekle New York’ta bir sergi açtı ve bu sergi büyük ilgi gördü. O sergide yaptığı resimlerinin yarısı satıldı. Hatta 4 tablosunu ünlü aktör Edward G. Robinson satın aldı.

“Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.”

Picasso

Artık dünyaca ünlü bir ressam olarak adından söz ettirdiği dönem de New York’tan sonra Paris’te de sergi açtı. Picasso başta olmak üzere bir çok önemli isim sergisine ilgi gösterdi. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizen Frida için “Biz onun gibi insan yüzlerini çizmeyi bilmiyoruz” diyen Picasso hayranlığını bu sözleriyle dile getirdi.

Frida Kahlo ve bir köpek fotoğrafı

Sık sık sağlık sorunları yaşayan Frida Kahlo , bütün hayatını resme adadı ancak yine de hayatta en büyük iç geçirmesi kesinlikle sağlık sorunları değildi. Frida, hiçbir zaman sahip olamadığı hayali çocuğu Leonardo‘yu hep çok istedi.

Bir çocuk sahibi olamadığı için evcil hayvanlar besledi. 1941’de “Ben ve Papağanlarım” ve 1953’te “Maymunlarla Otoportre” adlı tabloları belki de Leonardo’ya birer hediyeydi.

Instagramın fenomen kedileri yazımızı okumak için link’e tıklayınız.

Frida KahloDiego’ya Mektupları

Frida Kahlo ve Diego'nun fotoğrafı
Frida ve Diego

Frida Kahlo büyük aşkı, sevdiği adama her fırsatta mektuplar yazdı. Bunlardan bazılarından aşkını, bazıların da üzüntülerini yazdı.

frida'nın diegoya mektubu
Diego’ya Mektup

Diego’m için…

Dünyalara sessizce hayat verenim, en önemlisi yanılsama olmaması. Gün doğumları, dost kırmızılar, büyük maviler, yaprak dolu eller, gürültücü kuşlar, saçta parmaklar, güvercin yuvaları, insanın mücadelesine dair ender bir kavrayış, saçma şarkının basitliği, kalbimdeki rüzgarın budalalığı = uyak yapma kızım = antik Meksika’nın tatlı çikolatası, ağızdan gelen kanda kopan fırtına –  kasılma, alamet, kahkaha ve incinin saf dişten iğneleri, Temmuzun yedisinde bir hediye, istiyorum, alıyorum, şarkı söylüyorum, söyledim, bundan böyle bizim büyümüzün şarkısını söyleyeceğim – aşkımızı.

Diego ve Frida Kahlo

Frida Kahlo Diego’dan Vazgeçti

fridanın diegodan vazgeçtiği mektup

“Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.

Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.

Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.

Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.

Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen olduğun için vazgeçtim.

Bencil olduğun için vazgeçtim.

Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.

Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım.

Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.”

Sigara içen kadın fotoğrafı

Frida Kahlove Gizli Aşkı José Bartoli

Frida Kahlo, Bartoli ile geçirdiği büyük otobüs kazasının ardından tedavi için geldiği New York’ta tanışmıştı. İkilinin aşkları Frida KahloMeksika’ya dönüp, ressam Diego Rivera ile evliyken dahi devam etmişti. Diego, Fridayı başka kadınlarla aldatsa da Frida’nın da gizli bir aşkı vardı.

Aralarında ki bu mektupların varlığını, Frida’nın biyografisi üzerinde çalışan Hayden Herrera’nın yazdığı bir makale ile açığa çıktı. Frida’nın bu aşk üzerine yazdığı mektuplar Jose Bartoli tarafından 70 yıl boyunca korunmuş ve öldüğü yıl 1995’e kadar saklanmıştı. Ailesi, günlükle birlikte buldukları mektupları, kurutulmuş çiçekleri Bartoli’nin ölümünden 20 yıl sonra açık artırmaya çıkarılmasına karar vermişti.

Gizli aşkı Bartoli
Bartoli’ye Mektuplar

“Nasıl kalkacağız bu işin altından bilmiyorum? Evin, Annen, aşkın, dünyayı dolaşan yorgun ayaklarının tabanı olmak istiyorum, kanındaki sıcaklık, korktuğunda tesellin, acılarına ve üzüntülerine ilaç, doğmamış çocuklarının Annesi olmak istiyorum”.

Aralık 1946

“Bartoli’m benim…
Ben aşk mektubu nasıl yazılır bilmem. Sana bu satırları yazmamın sebebi bütün varoluşumun sana; senin için açılmış olması. Sana aşık olduğum andan beri her şey dönüşüverdi; her şey güzelleşti sanki… Aşk bir koku gibi, rüzgar gibi, yağmur gibi. Sanki benim gökyüzüm sensin, üzerime yağıyorsun ve ben seni kucaklıyorum”.

Mektupların en önemli yanı, son derece dürüst, direk, içten ve savunmasız bir tona sahip olmalarıydı, tıpkı resimlerinde kullandığı dil gibi! Müzayede de 100 sayfayı aşan toplam 25 mektup, fotoğraflar, çizimler, ve kurutulmuş çiçekler yer aldı.

duvara yaslanmış kadın otoğrafı
Frida Kahlo

Frida Kahlo’nun Son Resmi Neydi?

“Yaşasın Yaşam”

“La Esmeralda” sanat okulunda öğretim üyeliğine başladığında sağlığı artık iyice onu zorlamaya başlamıştı. Her ne olursa olsun resimlerini insanlarla buluşturma arzusu hala içinde bir yerlerde yanıp tutuşuyordu Frida Kahlo’nun. Ancak hastaneye yatması gerekiyordu. Frida burada 9 ay kaldı. Temmuz 1953’te sağ bacağı kesilmek zorunda kaldı. Sanatçı, ülkesindeki ilk kişisel sergisini 1953’te Meksika’daki galerisinde açtı. Doktoru, yatağından çıkmasını yasakladığı için serginin açılışına yatağında taşınarak götürülmüştü 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

Frida KahloHayatı Filme Çekildi

Frida Kahlo’nun 143 resmi vardır; 55 tanesi otoportredir. 20. yy da büyük bir devrim yapan bu kadının insanın psikolojisini zorlayan hayatı, film oldu. Filmin başrolünde Selma Hayek ve yönetmen koltuğunda da Julie Taymor vardı.

frida kahlo'nun hayatı filme çekildi

Ölmesinler diye çiçeklerin resmini yapıyorum.

frida kahlo
resimli sözler

Belki de Frida sadece aşka aşıktı. Yaşanan ve yaşanılacak her bir anıya ithafen güzel yürekli kadın..

2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İlginizi çekebilir
Devamını oku

Neşet Ertaş Kimdir?

1 Ocak 1938 yılında Kırşehir’de dünyaya gözlerini açtı Neşet Ertaş. Halk ozanı ve Türk Halk Sanatçısıydı. Babası Muharrem…
Devamını oku

Malcolm X Kimdir?

Malcolm 19 Mayıs 1925 yılında Earl Little ve Louise Norton Little’ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Omaha’da dünyaya gözlerini açtı.…