Steve McCurry Hayatı ve Harika Fotoğrafları

steve-mccurry


Merhabalar bugün sizler için fotoğrafçıdan da öte, bir görsel hikâye anlatıcısı olan Steve McCurry’in hayatı, eserleri ve çektiği muazzam fotoğraflarından oluşan güzel bir içerik hazırladım. Umarım keyifli bir yazı olmuştur.

Steve McCurry Kimdir?

Steve McCurry kendi fotoğrafı
Steve McCurry

23 Nisan 1950 doğumlu olan Steve, Amerikanın Pensilvanya eyaletinde dünyaya geldi. Güzel bir çocukluk ve gençlik döneminden sonra Penn State Üniversitesinden mezun oldu. 1974 yılında sahne sanatları bölümünden mezun oldu. Her zaman sinema ve film yapımcılığı okumayı düşündüğü dönemde, üniversitesinin gazetesi için fotoğrafçılık yapması istendiğinde aslında ilgisinin fotoğrafçılık olduğunu keşfetti. Üniversite’den mezun olduktan sonra iki yıl boyunca The Daily Collegion gazetesinde habercilik yaptı. Spor ve moda haberlerinin fotoğraflarını çekmekten sıkılmış olacak ki istediğinin bu olmadığını fark edip ilk rotasını Hindistan’a çevirdi.

Steve, Pakistan sınırını geçerek orada ki isyancıların kontrolündeki bölgede fotoğraflar çekti. Daha sonra bu fotoğrafları The New York Times, TIME ve Paris Match gazetelerinde yayınlandı.

“Afghan Girl” (Afgan Kızı) Fotoğrafı

Belki insanların onun hakkında bilgisi yokken bile en az bir fotoğrafına aşina olduğu Steve McCurry’in miladı, savaşın ortasında ki insanların yüzlerine yansıyan korku ve acının fotoğraflarını resmetmek oldu. Bu kişilerden en dikkat çekeni afgan kızı fotoğrafıydı.

AFGAN KIZI
AFGAN KIZI

Steve McCurry’nin fotoğrafladığı iri yeşil gözlü Afgan kızı, yüzünde ki korku ve insanlara hissettirdiği duygu ile hepimizi derinden etkilemişti. Bu eşsiz fotoğrafı Pakistan’da bir mülteci kampında çekmişti. Yaklaşık on iki yaşlarındaki yetim bir kızdı.Bu fotoğraf National Geographic tarafından “en tanınmış fotoğraf” olarak seçildi ve 1985 yılının Haziran ayında kapak fotoğrafı olarak kullanıldı

Bu Afgan kızının kim olduğu tam on yedi yıl boyunca araştırıldı ancak maalesef bulunamadı. Steve McCurry ve National Geographic ekibi 2002 yılında Afganistan’a giderek Şarbat Gula’yı bulmuşlardı. Gula, uzak bir Afgan köyünde fırıncı eşi ve üç kızıyla birlikte yaşıyordu, Steve McCurry aradan yıllar geçmesine rağmen o çarpıcı bakışlarının hiç değişmediğini belirtmiş ve Gula’yı tekrar fotoğraflamıştı.

Şarbat Gula

Sahte kimlik bulundurduğu iddiasıyla Pakistan Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından Şarbat Gula ülkede sahte kimlikle yaşadığı gerekçesiyle 7 ile 14 yıl hapis ve 5 bin dolar para cezasına çarptırılması ve Afganistan’a sınır dışı edilmesi ile gündeme tekrardan geldi. Gözaltı haberlerinin ardından McCurry, fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram’a Şarbat Gula’nın ikonik fotoğrafını koydu ve altına şu ifadeleri yazdı.

“Ona ve ailesine hukuki ve ekonomik destek sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Yetkililerin bu eylemine mümkün olan en güçlü şekilde itiraz ediyorum. O bütün hayatı boyunca acı çekti ve bu gözaltı onun insan hakkının korkunç bir şekilde ihlali anlamına geliyor.”

Steve McCurry sadece savaş bölgesini fotoğraflamakla kalmayıp sonraki süreçte gerçekleşen İran-Irak savaşını, Lübnan iç savaşını, Körfez savaşını, Filipinler’deki İslami isyanı, Kamboçya iç savaşını ve Afganistan’ın iç savaşını da fotoğraflamıştı. Birden fazla gazete ve dergiye fotoğraflarını sunan Steve McCurry, National Geographic dergisinde adından sıkca söz ettirip yer aldı.

Steve, savaşın yol açtığı tahribatı fotoğraflamayı değil, insanların çektiği acıyı, yüzlerinde ki korkuyu, savaşın ortasında ki insanların yaşadıklarını fotoğrafladı ve bunu da başarıp o duyguyu hepimize hissettirdi.

Steve McCurry’nin çektiği fotoğrafları ödüle layık görüldü ve başarıları ile kendini gösterdi. Steve McCurry 1986’dan bu yana Magnum Fotoğraf Ajansı’na bağlı olarak çalışıyor.

Steve McCurry Ödülleri

Robert Capa Altın Madalyası (Afgan kızı)

Ulusal Basın Fotoğrafçıları Ödülü

World Press Photo yarışmasında dört defa birincilik

Steve McCurry Kitapları

1985 – Imparator Yolu / The Imperial Way

1988- Muson / Monsoon

1999- Portreler / Portraits

2000- Güney Güneydoğu / South Suotheast

2002- Mabet/ Sanctuary

2003- Buda’ya Giden Yol: Tibet Haccı/ The Path To Budhdha: A Tibetan Pilgrimage

2005- Steve McCurry

2006- Doğu’ya Bakış

2007- Dağların Gölgesinde / In The Shadow Of Mountains

“Çalışmam için önemli olan özgün resimdir. Görevim sırasında hikayeleri fotoğraflarım ve elbette tutarlı bir şekilde bir araya getirilmeleri gerekir. Ama asıl önemli olan, her bir resim kendi yeri ve duygusuyla tüm resimlerin arasından sıyrılır.”

Steve MCCurry

McCurry, Ara GÜLER ve Al Pacino gibi bir çok sanatçının da fotoğrafını çekti.

steve mccurry tarafından çekilen al pacino fotoğrafı
Al Pacino

Bu arada Ara GÜLER hakkında ki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Steve McCurry Ara GÜLER’in vefatından sonra instagram hesabından duygusal bir yazı paylaştı.

Instagram sayfasında ki görsel için Link‘e tıklayınız.

ara güler'in steve mccurry tarafından çekilen fotoğrafı
Ara Güler

“We have lost one of the world’s great photographers today. Ara Güler died today at 90 in Istanbul, Turkey. A good friend, always generous and quick to help, he was a great storyteller with a poetic eye. We always got together when I was in Istanbul. I made this portrait of him after dinner one night for my last roll of Kodachrome project in 2010. “

“Bugün dünyanın en iyi fotoğrafçılarından birini kaybettik. Ara Güler bugün İstanbul’da 90 yaşında vefat etti. İyi bir arkadaş, her zaman cömert ve hızlı yardım ederdi. Şiirsel bir gözle harika bir hikaye anlatıcısıydı. İstanbul’dayken hep bir araya geldik. 2010’daki son Kodachrome projem için akşam yemeğinden sonra bir gece bu fotoğrafını çektim.

Steve McCurry’nin Muhteşem Fotoğraflarından Birkaç Paylaşım

steve mccurry'nin çektiği kadın ve beyaz güvercinler
steve mccurry savaşta çektiği baba ve oğlu
steve mccurry buda fotoğrafı
steve mccurry ve cami çekimi
steve mccurry chine
steve mccurry erkek çocuğu
çocuk fotoğrafı
Yeni doğan bebek fotoğrafı
steve mccurry kadın fotoğrafı
Chine yağmurda ıslanan çocuklar
steve mccurry deve önünde adam ve çocuklar
Trende kadın ve çocuk

“Görev öykülerini fotoğraflıyorum ve elbette tutarlı bir şekilde bir araya getirilmeleri gerekiyor. Ancak en önemli olan, her resmin kendi yeri ve hissi ile kendi başına durmasıdır”

Steve McCurry

Özellikle duygusal fotoğraflarıyla tanınan Steve McCurry, kendine has fotoğraflarıyla belgesel fotoğrafçılığı, savaş fotoğrafçılığı gibi birçok alanda kendini ifade edip insanların sevincini, mücadelesini en iyi şekilde göstermeye çalışan harika bir fotoğraçısıdır.

Kişisel hesaplarını da incelemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Instagramı için linke tıklayınız.
Resmi sitesi için link‘e tıklayınız.

Siz de bloğumuza güzel yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Bu arada sayfamızı takip edebilir değerli arkadaşlarımızın çektiği güzel fotoğrafları görebilirsiniz.

https://stokfoto.com/

3 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İlginizi çekebilir
Devamını oku

Neşet Ertaş Kimdir?

1 Ocak 1938 yılında Kırşehir’de dünyaya gözlerini açtı Neşet Ertaş. Halk ozanı ve Türk Halk Sanatçısıydı. Babası Muharrem…
Devamını oku

Malcolm X Kimdir?

Malcolm 19 Mayıs 1925 yılında Earl Little ve Louise Norton Little’ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Omaha’da dünyaya gözlerini açtı.…